Vishay Thin Film PHP00805E5970BBT1
PHP00805E5970BBT1 picture photo
Mfg. Part Number
PHP00805E5970BBT1
Brief Description
RES SMD 597 OHM 0.1% 5/8W 0805
Datasheet Download
PHP00805E5970BBT1.pdf
Availability of PHP00805E5970BBT1
QUANTITY
PHP00805E5970BBT1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PHP00805E5970BBT1
Internal Part NumberEIS-PHP00805E5970BBT1
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)597
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.63W, 5/8W
CompositionThin Film
FeaturesFlame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PHP00805E5970BBT1
Related LinksPHP00805, PHP00805E5970BBT1 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PHP00805E5970BBT1 Details Description
Related parts for PHP00805E5970BBT1
TERM BLOCK HDR 23POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
MOD PWR ENTRY 15A 250V M5 SCREW datasheet.pdf
CAP CER 1100PF 100V 10% BP 1210 datasheet.pdf
CAP FILM 0.047UF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf
Connector Socket 74 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
IC FPGA 704 I/O 1517FBGA datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM L-TAB T412 datasheet.pdf
RELAY GEN PURP datasheet.pdf
IC TEMP SENSOR RH 2% 6DFN datasheet.pdf
CONN HDR 40POS 1MM SMD datasheet.pdf