Vishay Thin Film PHP00805E59R0BBT1
PHP00805E59R0BBT1 picture photo
Mfg. Part Number
PHP00805E59R0BBT1
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 59 OHM 0.1% 5/8W 0805
Datasheet Download
PHP00805E59R0BBT1.pdf
Availability of PHP00805E59R0BBT1
QUANTITY
PHP00805E59R0BBT1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PHP00805E59R0BBT1
Internal Part NumberEIS-PHP00805E59R0BBT1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesPHP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)59
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.63W, 5/8W
CompositionThin Film
FeaturesFlame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PHP00805E59R0BBT1
Related LinksPHP00805, PHP00805E59R0BBT1 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PHP00805E59R0BBT1 Details Description
Related parts for PHP00805E59R0BBT1
FIXED IND 39NH 400MA 250 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CAP CER 1.9PF 150V 0605 datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 1MB FLASH 144LQFP datasheet.pdf
FUSE 200A 600V NON STD SLOW datasheet.pdf
RES 232 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 1.5 OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
WPG-M40 GROMMET datasheet.pdf
REEL CLEANER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100" datasheet.pdf
CAP FILM 150NF 10% 63VDC RAD datasheet.pdf