Vishay Thin Film PHP00805E6262BBT1
PHP00805E6262BBT1 picture photo
Mfg. Part Number
PHP00805E6262BBT1
Brief Description
RES SMD 62.6K OHM 0.1% 5/8W 0805
Datasheet Download
PHP00805E6262BBT1.pdf
Availability of PHP00805E6262BBT1
QUANTITY
PHP00805E6262BBT1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PHP00805E6262BBT1
Internal Part NumberEIS-PHP00805E6262BBT1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)62.6k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.63W, 5/8W
CompositionThin Film
FeaturesFlame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PHP00805E6262BBT1
Related LinksPHP00805, PHP00805E6262BBT1 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PHP00805E6262BBT1 Details Description
Related parts for PHP00805E6262BBT1
IC VREF SERIES 10V 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 115K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 50V TO263AB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 25W datasheet.pdf
RES 2.21K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
EXPLOSIONPROOF LIMIT SWES datasheet.pdf
TRANS NPN 90W 960MHZ-1215MHZ datasheet.pdf
500 TB PLUGGABLE PLUG datasheet.pdf
RES 475K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf