Vishay Thin Film PHP00805E6650BST1
PHP00805E6650BST1 picture photo
Mfg. Part Number
PHP00805E6650BST1
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 665 OHM 0.1% 5/8W 0805
Datasheet Download
PHP00805E6650BST1.pdf
Availability of PHP00805E6650BST1
QUANTITY
PHP00805E6650BST1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PHP00805E6650BST1
Internal Part NumberEIS-PHP00805E6650BST1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesPHP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)665
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.63W, 5/8W
CompositionThin Film
FeaturesFlame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PHP00805E6650BST1
Related LinksPHP00805, PHP00805E6650BST1 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PHP00805E6650BST1 Details Description
Related parts for PHP00805E6650BST1
JUMPER-H9992TR/1852RD/H9992TR 2" datasheet.pdf
CAP ALUM 2.2UF 20% 35V AXIAL datasheet.pdf
IC OPAMP GP 635KHZ 14TSSOP datasheet.pdf
IC SUPERVISOR CPU DUAL 14-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 11 OHM 5% 3/4W 1812 datasheet.pdf
RES SMD 3.3KOHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP FILM 20UF 10% 440VAC QC TERM datasheet.pdf
IC OPAMP GP 42MHZ RRO 8UMAX datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 1.5A TO220-7 datasheet.pdf