Vishay Thin Film PHP00805E66R5BST1
PHP00805E66R5BST1 picture photo
Mfg. Part Number
PHP00805E66R5BST1
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 66.5 OHM 0.1% 5/8W 0805
Datasheet Download
PHP00805E66R5BST1.pdf
Availability of PHP00805E66R5BST1
QUANTITY
PHP00805E66R5BST1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PHP00805E66R5BST1
Internal Part NumberEIS-PHP00805E66R5BST1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesPHP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)66.5
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.63W, 5/8W
CompositionThin Film
FeaturesFlame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PHP00805E66R5BST1
Related LinksPHP00805, PHP00805E66R5BST1 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PHP00805E66R5BST1 Details Description
Related parts for PHP00805E66R5BST1
CAP CER 0.047UF 10V X7R 0402 datasheet.pdf
CARDEDGE LO PRO 72POS .156 GRN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC PWR AMP 5.8GHZ WDCT 16-QFN datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.25W 5V IN +/-5V OUT datasheet.pdf
FUSE GLASS 200MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
RES 475 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
PWRBLADE VERT LF REC datasheet.pdf
OSSM COMPS datasheet.pdf
CAP FILM 0.36UF 5% 2000VDC AXIAL datasheet.pdf