Vishay Thin Film PHP00805E7063BBT1
PHP00805E7063BBT1 picture photo
Mfg. Part Number
PHP00805E7063BBT1
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 706K OHM 0.1% 5/8W 0805
Datasheet Download
PHP00805E7063BBT1.pdf
Availability of PHP00805E7063BBT1
QUANTITY
PHP00805E7063BBT1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PHP00805E7063BBT1
Internal Part NumberEIS-PHP00805E7063BBT1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesPHP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)706k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.63W, 5/8W
CompositionThin Film
FeaturesFlame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PHP00805E7063BBT1
Related LinksPHP00805, PHP00805E7063BBT1 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PHP00805E7063BBT1 Details Description
Related parts for PHP00805E7063BBT1
FRAME PANEL MOUNTING FOR 4MOD datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 256KB FLASH 100TQFP datasheet.pdf
CONN HEADER 34POS DUAL 2MM SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES CHAS MNT 15 OHM 5% 100W datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX .5MM 42POS .254M datasheet.pdf
RES 2K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 226 OHM 1/2W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
DCON,25P,BF datasheet.pdf
MGRID HDR SHRD VT/SLOT/STDF 44CK datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS BOX MNT PIN datasheet.pdf