Vishay Thin Film PHP00805E7590BBT1
PHP00805E7590BBT1 picture photo
Mfg. Part Number
PHP00805E7590BBT1
Brief Description
RES SMD 759 OHM 0.1% 5/8W 0805
Datasheet Download
PHP00805E7590BBT1.pdf
Availability of PHP00805E7590BBT1
QUANTITY
PHP00805E7590BBT1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PHP00805E7590BBT1
Internal Part NumberEIS-PHP00805E7590BBT1
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)759
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.63W, 5/8W
CompositionThin Film
FeaturesFlame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PHP00805E7590BBT1
Related LinksPHP00805, PHP00805E7590BBT1 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PHP00805E7590BBT1 Details Description
Related parts for PHP00805E7590BBT1
VARISTOR 735V 2.5KA DISC 10MM datasheet.pdf
TAPE ALUMINUM FOIL 12X12" datasheet.pdf
RES SMD 220 OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IGBT 650V 290A 940W TO264 datasheet.pdf
CONN HDR 6POS 0.100 SMD datasheet.pdf
OSC PROG 0.7NS 50PPM 2X2.5MM datasheet.pdf
AP,STR,SNSAT,PSA datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X15MM XCUT T766 datasheet.pdf
R/A PLUG JUMPER 1.32MM, 500MM LE datasheet.pdf