Vishay Thin Film PHP00805E7592BBT1
PHP00805E7592BBT1 picture photo
Mfg. Part Number
PHP00805E7592BBT1
Brief Description
RES SMD 75.9K OHM 0.1% 5/8W 0805
Datasheet Download
PHP00805E7592BBT1.pdf
Availability of PHP00805E7592BBT1
QUANTITY
PHP00805E7592BBT1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PHP00805E7592BBT1
Internal Part NumberEIS-PHP00805E7592BBT1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)75.9k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.63W, 5/8W
CompositionThin Film
FeaturesFlame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PHP00805E7592BBT1
Related LinksPHP00805, PHP00805E7592BBT1 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PHP00805E7592BBT1 Details Description
Related parts for PHP00805E7592BBT1
TVS DIODE 11VWM 18.2VC SMC datasheet.pdf
TRANS NPN 40V 3A datasheet.pdf
RES SMD 4.53KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 0.3 OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
OSC PROG 2.5V CMOS HIGH 50PPM datasheet.pdf
LCD MOD CHAR 2X20 EURO FONT datasheet.pdf
ANT INWAVE OMNI 3DBI 9" N FEM datasheet.pdf
CABLE CONN 3POLE datasheet.pdf
Connector Socket 28 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf