Vishay Thin Film PHP00805E7772BBT1
PHP00805E7772BBT1 picture photo
Mfg. Part Number
PHP00805E7772BBT1
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 77.7K OHM 0.1% 5/8W 0805
Datasheet Download
PHP00805E7772BBT1.pdf
Availability of PHP00805E7772BBT1
QUANTITY
PHP00805E7772BBT1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PHP00805E7772BBT1
Internal Part NumberEIS-PHP00805E7772BBT1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesPHP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)77.7k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.63W, 5/8W
CompositionThin Film
FeaturesFlame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PHP00805E7772BBT1
Related LinksPHP00805, PHP00805E7772BBT1 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PHP00805E7772BBT1 Details Description
Related parts for PHP00805E7772BBT1
IC 16-BIT AUDIO DAC 16-SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER 6POS 1.5MM VERT SMD datasheet.pdf
CONN COVER STRAIN RELIEF 27POS datasheet.pdf
CONN HEADER R/A 24POS GOLD SMD datasheet.pdf
IC PROG TEMP SWITCH SENSOR 8-LLP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
RES 2.49 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG datasheet.pdf
TERM RING INS LARGE WIRE datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER datasheet.pdf
IC VIDEO DECODER 10BIT 32LFCSP datasheet.pdf
RES SMD 3.57M OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf