Vishay Thin Film PHP00805E77R7BBT1
PHP00805E77R7BBT1 picture photo
Mfg. Part Number
PHP00805E77R7BBT1
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 77.7 OHM 0.1% 5/8W 0805
Datasheet Download
PHP00805E77R7BBT1.pdf
Availability of PHP00805E77R7BBT1
QUANTITY
PHP00805E77R7BBT1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PHP00805E77R7BBT1
Internal Part NumberEIS-PHP00805E77R7BBT1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesPHP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)77.7
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.63W, 5/8W
CompositionThin Film
FeaturesFlame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PHP00805E77R7BBT1
Related LinksPHP00805, PHP00805E77R7BBT1 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PHP00805E77R7BBT1 Details Description
Related parts for PHP00805E77R7BBT1
TERM BLOCK QCK CONN ST BASE MNT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 37POS STRGHT PIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
BOARD DEMO 25MSPS LTC2256-12 datasheet.pdf
RES 78.7 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
IC REG TRPL BCK/LDO 32SOIC datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 3POS INLINE SCKT datasheet.pdf