Vishay Thin Film PHP00805E8351BBT1
PHP00805E8351BBT1 picture photo
Mfg. Part Number
PHP00805E8351BBT1
Brief Description
RES SMD 8.35K OHM 0.1% 5/8W 0805
Datasheet Download
PHP00805E8351BBT1.pdf
Availability of PHP00805E8351BBT1
QUANTITY
PHP00805E8351BBT1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PHP00805E8351BBT1
Internal Part NumberEIS-PHP00805E8351BBT1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)8.35k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.63W, 5/8W
CompositionThin Film
FeaturesFlame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PHP00805E8351BBT1
Related LinksPHP00805, PHP00805E8351BBT1 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PHP00805E8351BBT1 Details Description
Related parts for PHP00805E8351BBT1
Connector Receptacle, Pass Through 76 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
IC TEMP SWITCH SOT23-5 datasheet.pdf
RES SMD 1K OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf
IC CROSSPOINT SWITCH DUAL 28SSOP datasheet.pdf
IC EEPROM 8KBIT 10MHZ 8TSSOP datasheet.pdf
TVS DIODE 132VWM 213VC AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 200W datasheet.pdf
RES 7.06 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR AD5142DBZ datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X20MM R-TAB T766 datasheet.pdf
REED SENSORS datasheet.pdf
IC REG BCK 1.2V/1.8V 0.5A 12TDFN datasheet.pdf