Vishay Thin Film PHP00805E83R5BBT1
PHP00805E83R5BBT1 picture photo
Mfg. Part Number
PHP00805E83R5BBT1
Brief Description
RES SMD 83.5 OHM 0.1% 5/8W 0805
Datasheet Download
PHP00805E83R5BBT1.pdf
Availability of PHP00805E83R5BBT1
QUANTITY
PHP00805E83R5BBT1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PHP00805E83R5BBT1
Internal Part NumberEIS-PHP00805E83R5BBT1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)83.5
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.63W, 5/8W
CompositionThin Film
FeaturesFlame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PHP00805E83R5BBT1
Related LinksPHP00805, PHP00805E83R5BBT1 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PHP00805E83R5BBT1 Details Description
Related parts for PHP00805E83R5BBT1
IC CLK ZDB 8OUT 125MHZ 32TQFP datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 12A 8-SOIC datasheet.pdf
OSC VCXO 125.000MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
FIXED IND 470NH 355MA 800 MOHM datasheet.pdf
RES 412K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 226K OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
CAP CER 0.60PF 200V NP0 0402 datasheet.pdf
CAP FILM 2000VDC 0.001UF RADIAL datasheet.pdf