Vishay Thin Film PHP00805E8871BBT1
PHP00805E8871BBT1 picture photo
Mfg. Part Number
PHP00805E8871BBT1
Brief Description
RES SMD 8.87K OHM 0.1% 5/8W 0805
Datasheet Download
PHP00805E8871BBT1.pdf
Availability of PHP00805E8871BBT1
QUANTITY
PHP00805E8871BBT1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PHP00805E8871BBT1
Internal Part NumberEIS-PHP00805E8871BBT1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)8.87k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.63W, 5/8W
CompositionThin Film
FeaturesFlame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PHP00805E8871BBT1
Related LinksPHP00805, PHP00805E8871BBT1 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PHP00805E8871BBT1 Details Description
Related parts for PHP00805E8871BBT1
CONN EDGECARD 120PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC SWITCH IPS 1CH HI SIDE D2PAK datasheet.pdf
IC DAC 14-BIT 1CH V-OUT SC70-6 datasheet.pdf
RES 10 OHM 4W 5% AXIAL datasheet.pdf
PHOTODIODE PIN IR FAST SW BK SMD datasheet.pdf
RES 634K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 21POS SKT datasheet.pdf
CAP TANT 30UF 20% 100V AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 470000UF 20% 25V SCREW datasheet.pdf