Vishay Thin Film PHP00805E8981BST1
PHP00805E8981BST1 picture photo
Mfg. Part Number
PHP00805E8981BST1
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 8.98K OHM 0.1% 5/8W 0805
Datasheet Download
PHP00805E8981BST1.pdf
Availability of PHP00805E8981BST1
QUANTITY
PHP00805E8981BST1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PHP00805E8981BST1
Internal Part NumberEIS-PHP00805E8981BST1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesPHP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)8.98k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.63W, 5/8W
CompositionThin Film
FeaturesFlame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PHP00805E8981BST1
Related LinksPHP00805, PHP00805E8981BST1 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PHP00805E8981BST1 Details Description
Related parts for PHP00805E8981BST1
JUMPER-H9992TR/1853 RD/X 5" datasheet.pdf
IC ADC LP 10-BIT 108KSPS 8-DIP datasheet.pdf
SSR OCMOS FET 200MA 1CH NC 6-SMD datasheet.pdf
RES SMD 133K OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
FIXED IND 4.7NH 500MA 210 MOHM datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 15A 24V datasheet.pdf
POT LINEAR POSITION datasheet.pdf
OSC MEMS 50.000MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
GDT 6200V -15%, +20% 5KA T/H datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 15A datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 24V 24W datasheet.pdf