Vishay Thin Film PHP00805H1001BBT1
PHP00805H1001BBT1 picture photo
Mfg. Part Number
PHP00805H1001BBT1
Brief Description
RES SMD 1K OHM 0.1% 5/8W 0805
Datasheet Download
PHP00805H1001BBT1.pdf
Availability of PHP00805H1001BBT1
QUANTITY
PHP00805H1001BBT1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PHP00805H1001BBT1
Internal Part NumberEIS-PHP00805H1001BBT1
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.63W, 5/8W
CompositionThin Film
FeaturesFlame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PHP00805H1001BBT1
Related LinksPHP00805, PHP00805H1001BBT1 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PHP00805H1001BBT1 Details Description
Related parts for PHP00805H1001BBT1
FIXED IND 3.3UH 210MA 1.4 OHM TH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES MO 1/2W 78.7OHM 1% AXL datasheet.pdf
RES SMD 324 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 37POS BOX MNT PINS datasheet.pdf
CABLE CONN 3POLE datasheet.pdf
VERT CARD CONN SNGL 0.100" datasheet.pdf