Vishay Thin Film PHP00805H1010BST1
PHP00805H1010BST1 picture photo
Mfg. Part Number
PHP00805H1010BST1
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 101 OHM 0.1% 5/8W 0805
Datasheet Download
PHP00805H1010BST1.pdf
Availability of PHP00805H1010BST1
QUANTITY
PHP00805H1010BST1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PHP00805H1010BST1
Internal Part NumberEIS-PHP00805H1010BST1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesPHP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)101
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.63W, 5/8W
CompositionThin Film
FeaturesFlame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PHP00805H1010BST1
Related LinksPHP00805, PHP00805H1010BST1 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PHP00805H1010BST1 Details Description
Related parts for PHP00805H1010BST1
SWITCH DETECTOR 3.8MM HT SMD datasheet.pdf
TVS DIODE 17.1VWM 29.09VC AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR THRMMAG 5A 480VAC 65VDC datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 3POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
CAP CER 1UF 100V X7R 1206 datasheet.pdf
LPH VERT. ASSY W GUIDES datasheet.pdf
RES 52.3 OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
FRAME GROMMET RUBBER BLACK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100" datasheet.pdf