Vishay Thin Film PHP00805H1100BBT1
PHP00805H1100BBT1 picture photo
Mfg. Part Number
PHP00805H1100BBT1
Brief Description
RES SMD 110 OHM 0.1% 5/8W 0805
Datasheet Download
PHP00805H1100BBT1.pdf
Availability of PHP00805H1100BBT1
QUANTITY
PHP00805H1100BBT1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PHP00805H1100BBT1
Internal Part NumberEIS-PHP00805H1100BBT1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)110
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.63W, 5/8W
CompositionThin Film
FeaturesFlame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PHP00805H1100BBT1
Related LinksPHP00805, PHP00805H1100BBT1 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PHP00805H1100BBT1 Details Description
Related parts for PHP00805H1100BBT1
RES 66.5K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
TRANS PNP 30V 1A SOT-323 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 400V 2A DPAK datasheet.pdf
RES SMD 680K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FAN AXIAL 80X20MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CONN PLUG 35POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 300W datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 420V SNAP datasheet.pdf
OSC MEMS 100.000MHZ HCSL SMD datasheet.pdf