Vishay Thin Film PHP00805H1111BBT1
PHP00805H1111BBT1 picture photo
Mfg. Part Number
PHP00805H1111BBT1
Brief Description
RES SMD 1.11K OHM 0.1% 5/8W 0805
Datasheet Download
PHP00805H1111BBT1.pdf
Availability of PHP00805H1111BBT1
QUANTITY
PHP00805H1111BBT1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PHP00805H1111BBT1
Internal Part NumberEIS-PHP00805H1111BBT1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.11k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.63W, 5/8W
CompositionThin Film
FeaturesFlame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PHP00805H1111BBT1
Related LinksPHP00805, PHP00805H1111BBT1 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PHP00805H1111BBT1 Details Description
Related parts for PHP00805H1111BBT1
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole, Right Angle Press-Fit datasheet.pdf
IC CURRENT SWITCH 10% 10UTQFN datasheet.pdf
Crystal 6.0000MHz 30ppm Series 80 Ohm -20°C - 70°C Through Hole HC49/US datasheet.pdf
TAPE ADHSIVE TRANSFER 3/4" X 5YD datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 500V X7R RADIAL datasheet.pdf
RES 191 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
DECLRATR 3ARC-MIN BCKLSH 1/21 datasheet.pdf
CAP TANT 820UF 10% 6V AXIAL datasheet.pdf
350 TB SOC VER W/LATCH datasheet.pdf
RES 28K OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
PLUG ASSEMBLY, 50 POS. CHAMP datasheet.pdf