Vishay Thin Film PHP00805H1140BST1
PHP00805H1140BST1 picture photo
Mfg. Part Number
PHP00805H1140BST1
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 114 OHM 0.1% 5/8W 0805
Datasheet Download
PHP00805H1140BST1.pdf
Availability of PHP00805H1140BST1
QUANTITY
PHP00805H1140BST1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PHP00805H1140BST1
Internal Part NumberEIS-PHP00805H1140BST1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesPHP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)114
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.63W, 5/8W
CompositionThin Film
FeaturesFlame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PHP00805H1140BST1
Related LinksPHP00805, PHP00805H1140BST1 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PHP00805H1140BST1 Details Description
Related parts for PHP00805H1140BST1
RES SMD 787 OHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
Crystal 25.0000MHz 50ppm 18pF 40 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 2-SOJ, 2.60mm pitch datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V 0.31A SOT-323 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
RES 4.22K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 100W datasheet.pdf
CONN FPC BOTTOM 32POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
IDC PROTECTOR 5POS 24AWG datasheet.pdf
DIODE ZENER 8V 600MW DO220AA datasheet.pdf
RES SMD 18K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 43POS PIN datasheet.pdf