Vishay Thin Film PHP00805H1182BBT1
PHP00805H1182BBT1 picture photo
Mfg. Part Number
PHP00805H1182BBT1
Brief Description
RES SMD 11.8K OHM 0.1% 5/8W 0805
Datasheet Download
PHP00805H1182BBT1.pdf
Availability of PHP00805H1182BBT1
QUANTITY
PHP00805H1182BBT1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PHP00805H1182BBT1
Internal Part NumberEIS-PHP00805H1182BBT1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)11.8k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.63W, 5/8W
CompositionThin Film
FeaturesFlame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PHP00805H1182BBT1
Related LinksPHP00805, PHP00805H1182BBT1 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PHP00805H1182BBT1 Details Description
Related parts for PHP00805H1182BBT1
CONN PCMCIA CARD PUSH-PUSH datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 6A 120V datasheet.pdf
IC BUS TRANSCVR 16BIT 56TSSOP datasheet.pdf
INSERT FEMALE 6+12POS+1GND SCREW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
RES 261K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO 156.25MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X20MM R-TAB datasheet.pdf
MOTORIZED VRBLE TRANSF 280V 50A datasheet.pdf
DSUB R/A STB 15 PIN datasheet.pdf
RES SMD 1K OHM 1% 1W MELF datasheet.pdf