Vishay Thin Film PHP00805H1200BBT1
PHP00805H1200BBT1 picture photo
Mfg. Part Number
PHP00805H1200BBT1
Brief Description
RES SMD 120 OHM 0.1% 5/8W 0805
Datasheet Download
PHP00805H1200BBT1.pdf
Availability of PHP00805H1200BBT1
QUANTITY
PHP00805H1200BBT1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PHP00805H1200BBT1
Internal Part NumberEIS-PHP00805H1200BBT1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)120
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.63W, 5/8W
CompositionThin Film
FeaturesFlame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PHP00805H1200BBT1
Related LinksPHP00805, PHP00805H1200BBT1 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PHP00805H1200BBT1 Details Description
Related parts for PHP00805H1200BBT1
IC CONV D/A 8BIT DBL BUFF 20PLCC datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 5V 8W datasheet.pdf
SUBMINIATURE BASIC SWITCH datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 25W datasheet.pdf
RES 38.3 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR BRKWAY SMD GOLD 88POS datasheet.pdf
RES 240K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
3U 75-100MM VESA MONITOR datasheet.pdf
RES SMD 0.1 OHM 1% 35W TO263 datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X30MM R-TAB T412 datasheet.pdf
SWITCH ROTARY DIP THT datasheet.pdf
SP CAP, HX SERIES, 16VDC, 15UF datasheet.pdf