Vishay Thin Film PHP00805H1202BST1
PHP00805H1202BST1 picture photo
Mfg. Part Number
PHP00805H1202BST1
Brief Description
RES SMD 12K OHM 0.1% 5/8W 0805
Datasheet Download
PHP00805H1202BST1.pdf
Availability of PHP00805H1202BST1
QUANTITY
PHP00805H1202BST1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PHP00805H1202BST1
Internal Part NumberEIS-PHP00805H1202BST1
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)12k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.63W, 5/8W
CompositionThin Film
FeaturesFlame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PHP00805H1202BST1
Related LinksPHP00805, PHP00805H1202BST1 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PHP00805H1202BST1 Details Description
Related parts for PHP00805H1202BST1
RELAY SSR 40A 480VAC DC datasheet.pdf
RES SMD 2.4 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
Connector Receptacle 54 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CAP THIN FILM 1.7PF 50V 0603 datasheet.pdf
IC BUS TRANSCEIVER DUAL 20DIP datasheet.pdf
IC INTEGRATED PC CARD 209-BGA datasheet.pdf
POWER ENTRY MOD 10A 1PL ILL GRN datasheet.pdf
RES 5.6K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 14SKT SLD CUP datasheet.pdf
RES 0.56 OHM 10W 5% RADIAL datasheet.pdf