Vishay Thin Film PHP00805H1261BST1
PHP00805H1261BST1 picture photo
Mfg. Part Number
PHP00805H1261BST1
Brief Description
RES SMD 1.26K OHM 0.1% 5/8W 0805
Datasheet Download
PHP00805H1261BST1.pdf
Availability of PHP00805H1261BST1
QUANTITY
PHP00805H1261BST1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PHP00805H1261BST1
Internal Part NumberEIS-PHP00805H1261BST1
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.26k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.63W, 5/8W
CompositionThin Film
FeaturesFlame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PHP00805H1261BST1
Related LinksPHP00805, PHP00805H1261BST1 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PHP00805H1261BST1 Details Description
Related parts for PHP00805H1261BST1
RES SMD 2.7K OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
IC BUFFER DUAL NON-INV SOT-563 datasheet.pdf
RES SMD 8.87KOHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
OSC XO 155.52MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR LMX25311910 datasheet.pdf
BOX STEEL GRAY 42"L X 3"W datasheet.pdf
RES 140K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 3.36K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 4.81K OHM 1W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X10MM XCUT datasheet.pdf
RES SMD 210 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf