Vishay Thin Film PHP00805H1420BBT1
PHP00805H1420BBT1 picture photo
Mfg. Part Number
PHP00805H1420BBT1
Brief Description
RES SMD 142 OHM 0.1% 5/8W 0805
Datasheet Download
PHP00805H1420BBT1.pdf
Availability of PHP00805H1420BBT1
QUANTITY
PHP00805H1420BBT1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PHP00805H1420BBT1
Internal Part NumberEIS-PHP00805H1420BBT1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)142
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.63W, 5/8W
CompositionThin Film
FeaturesFlame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PHP00805H1420BBT1
Related LinksPHP00805, PHP00805H1420BBT1 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PHP00805H1420BBT1 Details Description
Related parts for PHP00805H1420BBT1
BOX ABS BLUE 4.72"L X 3.16"W datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 256KB FLASH 145LGA datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 50V NP0 1206 datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator Analog, PWM Dimming 400mA (Switch) Backlight 16-LLP-EP (4x4) datasheet.pdf
CONN PLUG 35POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
TVS DIODE 36VWM 58.1VC DO218AB datasheet.pdf
ANTENNA GPS CERAMIC 1575MHZ datasheet.pdf
FAN BLOWER 121X37MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
RES SMD 14.7K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf