Vishay Thin Film PHP00805H1501BBT1
PHP00805H1501BBT1 picture photo
Mfg. Part Number
PHP00805H1501BBT1
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 1.5K OHM 0.1% 5/8W 0805
Datasheet Download
PHP00805H1501BBT1.pdf
Availability of PHP00805H1501BBT1
QUANTITY
PHP00805H1501BBT1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PHP00805H1501BBT1
Internal Part NumberEIS-PHP00805H1501BBT1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesPHP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.5k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.63W, 5/8W
CompositionThin Film
FeaturesFlame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PHP00805H1501BBT1
Related LinksPHP00805, PHP00805H1501BBT1 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PHP00805H1501BBT1 Details Description
Related parts for PHP00805H1501BBT1
STRAP STEEL 304 .38" X 28.7" datasheet.pdf
BRUSH CONDUCTIVE LONG HANDL 60MM datasheet.pdf
CARD EDGE 26POS DL .100X.200 BLK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC REG LDO 3.2V 0.1A SOT23-5 datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 5000K 2SMD datasheet.pdf
ADAPTER PICMICRO DIP40/QFN44 datasheet.pdf
RES SMD 4.12KOHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 16POS SKT datasheet.pdf
RES SMD 270 OHM 2% 0.15W 0705 datasheet.pdf