Vishay Thin Film PHP00805H1840BST1
PHP00805H1840BST1 picture photo
Mfg. Part Number
PHP00805H1840BST1
Brief Description
RES SMD 184 OHM 0.1% 5/8W 0805
Datasheet Download
PHP00805H1840BST1.pdf
Availability of PHP00805H1840BST1
QUANTITY
PHP00805H1840BST1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PHP00805H1840BST1
Internal Part NumberEIS-PHP00805H1840BST1
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)184
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.63W, 5/8W
CompositionThin Film
FeaturesFlame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PHP00805H1840BST1
Related LinksPHP00805, PHP00805H1840BST1 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PHP00805H1840BST1 Details Description
Related parts for PHP00805H1840BST1
CONN EDGECARD 100PS .050 DIP SLD datasheet.pdf
IC BUFFER ZERO DELAY 3.3V 16SOIC datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 11POS 3.81MM datasheet.pdf
CAP TANT 3.3UF 20V 20% 1410 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 200W datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M4 NYLON 26MM datasheet.pdf
LED COB WHT 9MM 2700K 95CRI datasheet.pdf
ADJ(DJ) RELAY (SEALED, 1C, SINGL datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 20SOIC datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 10A datasheet.pdf