Vishay Thin Film PHP00805H1871BST1
PHP00805H1871BST1 picture photo
Mfg. Part Number
PHP00805H1871BST1
Brief Description
RES SMD 1.87K OHM 0.1% 5/8W 0805
Datasheet Download
PHP00805H1871BST1.pdf
Availability of PHP00805H1871BST1
QUANTITY
PHP00805H1871BST1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PHP00805H1871BST1
Internal Part NumberEIS-PHP00805H1871BST1
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.87k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.63W, 5/8W
CompositionThin Film
FeaturesFlame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PHP00805H1871BST1
Related LinksPHP00805, PHP00805H1871BST1 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PHP00805H1871BST1 Details Description
Related parts for PHP00805H1871BST1
IDC CABLE - HKC50S/AE50M/HKC50S datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 24VIN +/-12VOUT datasheet.pdf
TVS DIODE 28VWM 47.5VC R6 datasheet.pdf
RES 215K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 22V 150MW 0503 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 37POS PIN datasheet.pdf
RES SMD 619 OHM 1% 1/2W 1010 datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 15K OHM 5% 1005 datasheet.pdf
FIXED IND 120UH 163MA 7.5 OHM datasheet.pdf