Vishay Thin Film PHP00805H1960BBT1
PHP00805H1960BBT1 picture photo
Mfg. Part Number
PHP00805H1960BBT1
Brief Description
RES SMD 196 OHM 0.1% 5/8W 0805
Datasheet Download
PHP00805H1960BBT1.pdf
Availability of PHP00805H1960BBT1
QUANTITY
PHP00805H1960BBT1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PHP00805H1960BBT1
Internal Part NumberEIS-PHP00805H1960BBT1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)196
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.63W, 5/8W
CompositionThin Film
FeaturesFlame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PHP00805H1960BBT1
Related LinksPHP00805, PHP00805H1960BBT1 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PHP00805H1960BBT1 Details Description
Related parts for PHP00805H1960BBT1
TRIMMER 2K OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
CABLE 4COND 24AWG SHLD 1000' datasheet.pdf
SWITCH LOGIC OPTICAL FLAG PCB datasheet.pdf
IC FIFO 131X18 5NS 240BGA datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 20POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
6187-17 INSULATION ANVIL datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 3A 125V datasheet.pdf
SLZF 5.08/14/180F SN OR BX datasheet.pdf
MOSFET N-CH 55V 180A TO-263 datasheet.pdf
RES 461.61 OHM 0.6W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 26POS datasheet.pdf