Vishay Thin Film PHP00805H2000BST1
PHP00805H2000BST1 picture photo
Mfg. Part Number
PHP00805H2000BST1
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 200 OHM 0.1% 5/8W 0805
Datasheet Download
PHP00805H2000BST1.pdf
Availability of PHP00805H2000BST1
QUANTITY
PHP00805H2000BST1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PHP00805H2000BST1
Internal Part NumberEIS-PHP00805H2000BST1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesPHP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)200
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.63W, 5/8W
CompositionThin Film
FeaturesFlame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PHP00805H2000BST1
Related LinksPHP00805, PHP00805H2000BST1 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PHP00805H2000BST1 Details Description
Related parts for PHP00805H2000BST1
CAP CER 39PF 50V NPO 0402 datasheet.pdf
RES SMD 1.2K OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
HEMOSTAT CURVED 5IN datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
4W BASE=5000 12VDC V datasheet.pdf
CAP TANT 820UF 10% 6V AXIAL datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 16SKT SLD CUP datasheet.pdf
CONN CABLE SOCKET ANG 4POS 5M datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 7.0X5.0MM 2.8V datasheet.pdf
170UF 50V 20X30 105C AXI datasheet.pdf