Vishay Thin Film PHP00805H2291BST1
PHP00805H2291BST1 picture photo
Mfg. Part Number
PHP00805H2291BST1
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 2.29K OHM 0.1% 5/8W 0805
Datasheet Download
PHP00805H2291BST1.pdf
Availability of PHP00805H2291BST1
QUANTITY
PHP00805H2291BST1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PHP00805H2291BST1
Internal Part NumberEIS-PHP00805H2291BST1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesPHP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.29k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.63W, 5/8W
CompositionThin Film
FeaturesFlame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PHP00805H2291BST1
Related LinksPHP00805, PHP00805H2291BST1 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PHP00805H2291BST1 Details Description
Related parts for PHP00805H2291BST1
IC Z8 GP MCU 16K OTP 28SSOP datasheet.pdf
CLIP ALLIGATOR SLIDE-ON 8MM datasheet.pdf
LENS FOR LUXEON K2 datasheet.pdf
RES 332 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 1.8UF 10% 75V AXIAL datasheet.pdf
RES 11.5K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 5.36K OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
HOOK-UP SOLID 22AWG BLACK 5000' datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M8 NYLON 98MM datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 1.8KV 10A TO220AC datasheet.pdf