Vishay Thin Film PHP00805H2370BBT1
PHP00805H2370BBT1 picture photo
Mfg. Part Number
PHP00805H2370BBT1
Brief Description
RES SMD 237 OHM 0.1% 5/8W 0805
Datasheet Download
PHP00805H2370BBT1.pdf
Availability of PHP00805H2370BBT1
QUANTITY
PHP00805H2370BBT1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PHP00805H2370BBT1
Internal Part NumberEIS-PHP00805H2370BBT1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)237
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.63W, 5/8W
CompositionThin Film
FeaturesFlame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PHP00805H2370BBT1
Related LinksPHP00805, PHP00805H2370BBT1 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PHP00805H2370BBT1 Details Description
Related parts for PHP00805H2370BBT1
RES SMD 53.6OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
RES 10K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 1.6K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
ROUND SPACER 6BA BRASS 5/8" datasheet.pdf
QUICK CRIMP TOOL FOR 75 OHM datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.5X2.0MM 2.5V datasheet.pdf