Vishay Thin Film PHP00805H2371BBT1
PHP00805H2371BBT1 picture photo
Mfg. Part Number
PHP00805H2371BBT1
Brief Description
RES SMD 2.37K OHM 0.1% 5/8W 0805
Datasheet Download
PHP00805H2371BBT1.pdf
Availability of PHP00805H2371BBT1
QUANTITY
PHP00805H2371BBT1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PHP00805H2371BBT1
Internal Part NumberEIS-PHP00805H2371BBT1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.37k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.63W, 5/8W
CompositionThin Film
FeaturesFlame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PHP00805H2371BBT1
Related LinksPHP00805, PHP00805H2371BBT1 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PHP00805H2371BBT1 Details Description
Related parts for PHP00805H2371BBT1
IC MCU 8BIT 1.75KB OTP 18DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
FILTER SAW 1.9GHZ TD-SCDMA SMD datasheet.pdf
RES 909K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 4.7K OHM 5W 5% RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 1.9PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf