Vishay Thin Film PHP00805H2460BST1
PHP00805H2460BST1 picture photo
Mfg. Part Number
PHP00805H2460BST1
Brief Description
RES SMD 246 OHM 0.1% 5/8W 0805
Datasheet Download
PHP00805H2460BST1.pdf
Availability of PHP00805H2460BST1
QUANTITY
PHP00805H2460BST1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PHP00805H2460BST1
Internal Part NumberEIS-PHP00805H2460BST1
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)246
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.63W, 5/8W
CompositionThin Film
FeaturesFlame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PHP00805H2460BST1
Related LinksPHP00805, PHP00805H2460BST1 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PHP00805H2460BST1 Details Description
Related parts for PHP00805H2460BST1
RES SMD 1.37 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 2A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
IC A/D CONV 1CH 12BIT 8-SOIC datasheet.pdf
HEX KEY L SHAPE 17MM 12.44" datasheet.pdf
RES ARRAY 15 RES 1K OHM 16SOIC datasheet.pdf
IC FPGA 249 I/O 484FBGA datasheet.pdf
OSC MEMS 24.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES 1.2K OHM 3/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 220UF 10% 10V AXIAL datasheet.pdf
CONN TERM FEMALE 18-20AWG GLD datasheet.pdf
RES CHAS MNT 2.7 OHM 1% 10W datasheet.pdf
MOSFET N-CH 650V 62A TO-247 datasheet.pdf