Vishay Thin Film PHP00805H2551BBT1
PHP00805H2551BBT1 picture photo
Mfg. Part Number
PHP00805H2551BBT1
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 2.55K OHM 0.1% 5/8W 0805
Datasheet Download
PHP00805H2551BBT1.pdf
Availability of PHP00805H2551BBT1
QUANTITY
PHP00805H2551BBT1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PHP00805H2551BBT1
Internal Part NumberEIS-PHP00805H2551BBT1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesPHP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.55k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.63W, 5/8W
CompositionThin Film
FeaturesFlame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PHP00805H2551BBT1
Related LinksPHP00805, PHP00805H2551BBT1 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PHP00805H2551BBT1 Details Description
Related parts for PHP00805H2551BBT1
RES SMD 47 OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf
CAP CER 0.033UF 630V X7R 1210 datasheet.pdf
RES 36.5 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
NTC THERMISTOR 0603 4K7 H60 datasheet.pdf
RES SMD 0.01 OHM 5% 2W J LEAD datasheet.pdf
45U RACK ENCL SERVER CABINET datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X30MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CONN PLUG HOUSING 12POS 6MM datasheet.pdf
REED SENSOR W/INTEGRAL FLOAT datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.2V 1W MELF DO213AB datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.105" NYLON 7/16" datasheet.pdf