Vishay Thin Film PHP00805H2642BBT1
PHP00805H2642BBT1 picture photo
Mfg. Part Number
PHP00805H2642BBT1
Brief Description
RES SMD 26.4K OHM 0.1% 5/8W 0805
Datasheet Download
PHP00805H2642BBT1.pdf
Availability of PHP00805H2642BBT1
QUANTITY
PHP00805H2642BBT1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PHP00805H2642BBT1
Internal Part NumberEIS-PHP00805H2642BBT1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)26.4k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.63W, 5/8W
CompositionThin Film
FeaturesFlame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PHP00805H2642BBT1
Related LinksPHP00805, PHP00805H2642BBT1 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PHP00805H2642BBT1 Details Description
Related parts for PHP00805H2642BBT1
FIXED IND 33UH 7.4A 20 MOHM TH datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 17.6A 10.9 MOHM datasheet.pdf
SENSOR 200PSI 1/4-18NPT .5-4.5V datasheet.pdf
IC REG CTRLR ISO PWM CM 20-PLCC datasheet.pdf
SENSOR CURRENT XFMR 50A AC datasheet.pdf
CONN BNC PLUG STR 75 OHM 1=50 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION datasheet.pdf
CAP CER 1UF 250V X7T 2220 datasheet.pdf