Vishay Thin Film PHP00805H2712BBT1
PHP00805H2712BBT1 picture photo
Mfg. Part Number
PHP00805H2712BBT1
Brief Description
RES SMD 27.1K OHM 0.1% 5/8W 0805
Datasheet Download
PHP00805H2712BBT1.pdf
Availability of PHP00805H2712BBT1
QUANTITY
PHP00805H2712BBT1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PHP00805H2712BBT1
Internal Part NumberEIS-PHP00805H2712BBT1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)27.1k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.63W, 5/8W
CompositionThin Film
FeaturesFlame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PHP00805H2712BBT1
Related LinksPHP00805, PHP00805H2712BBT1 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PHP00805H2712BBT1 Details Description
Related parts for PHP00805H2712BBT1
IC BUFF/DVR 8BIT N-INV 20TSSOP datasheet.pdf
CONN HEADER 5POS VERT .100 TIN datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 1A 125V datasheet.pdf
CONN MAGJACK 1PORT 100 BASE-T datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
IC TXRX LIN 3.3V LDO 14-TSSOP datasheet.pdf
RES 100K OHM 1.5W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION datasheet.pdf
TVS DIODE 10.5VWM 19VC DO214AB datasheet.pdf
IC VREF SERIES 1.65V/3.3V 5SOT datasheet.pdf
IC MCU 128KB FLASH PHY 32VQFN datasheet.pdf
IGBT 3600V 70A TO-247HV datasheet.pdf