Vishay Thin Film PHP00805H2741BST1
PHP00805H2741BST1 picture photo
Mfg. Part Number
PHP00805H2741BST1
Brief Description
RES SMD 2.74K OHM 0.1% 5/8W 0805
Datasheet Download
PHP00805H2741BST1.pdf
Availability of PHP00805H2741BST1
QUANTITY
PHP00805H2741BST1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PHP00805H2741BST1
Internal Part NumberEIS-PHP00805H2741BST1
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.74k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.63W, 5/8W
CompositionThin Film
FeaturesFlame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PHP00805H2741BST1
Related LinksPHP00805, PHP00805H2741BST1 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PHP00805H2741BST1 Details Description
Related parts for PHP00805H2741BST1
CONN EDGECARD 48POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 68PF 100V NP0 1206 datasheet.pdf
DEBUGGER IN-CIRCUIT TRACE BUFFER datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 4.5-9VIN +/-15VOUT datasheet.pdf
BOARD EVALUATION DPP CAT4139A datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR AD7609 datasheet.pdf
RES 28.7K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 23.2K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 390UH 1A 600 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100" datasheet.pdf