Vishay Thin Film PHP00805H2911BBT1
PHP00805H2911BBT1 picture photo
Mfg. Part Number
PHP00805H2911BBT1
Brief Description
RES SMD 2.91K OHM 0.1% 5/8W 0805
Datasheet Download
PHP00805H2911BBT1.pdf
Availability of PHP00805H2911BBT1
QUANTITY
PHP00805H2911BBT1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PHP00805H2911BBT1
Internal Part NumberEIS-PHP00805H2911BBT1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.91k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.63W, 5/8W
CompositionThin Film
FeaturesFlame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PHP00805H2911BBT1
Related LinksPHP00805, PHP00805H2911BBT1 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PHP00805H2911BBT1 Details Description
Related parts for PHP00805H2911BBT1
CONN EDGECARD 50POS .100 R/A SLD datasheet.pdf
RES 7.5 OHM 1/8W 5% CARBON FILM datasheet.pdf
CAP ALUM 15000UF 20% 35V SNAP datasheet.pdf
IC FPGA 86 I/O 132BGA datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 128POS PIN datasheet.pdf
CABLE 19COND BLACK 3.28' datasheet.pdf
OPTICAL ENCODER datasheet.pdf
TVS DIODE USC datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf