Vishay Thin Film PHP00805H2941BBT1
PHP00805H2941BBT1 picture photo
Mfg. Part Number
PHP00805H2941BBT1
Brief Description
RES SMD 2.94K OHM 0.1% 5/8W 0805
Datasheet Download
PHP00805H2941BBT1.pdf
Availability of PHP00805H2941BBT1
QUANTITY
PHP00805H2941BBT1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PHP00805H2941BBT1
Internal Part NumberEIS-PHP00805H2941BBT1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.94k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.63W, 5/8W
CompositionThin Film
FeaturesFlame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PHP00805H2941BBT1
Related LinksPHP00805, PHP00805H2941BBT1 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PHP00805H2941BBT1 Details Description
Related parts for PHP00805H2941BBT1
CABLE LVDS datasheet.pdf
CONN HEADER 50POS DUAL 2MM T/H datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
CONN RCPT 128POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
1MM JMPR LGT 30 TYPE D 37POS datasheet.pdf
INSERT 6P6C JACK TO IDC CONN datasheet.pdf
24CKT PICOFLEX 300MM LONG datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
INDICATOR LIGHT NEON 110V GREEN datasheet.pdf
SACC-SQ-M12MSB-5CON-20-L180 datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 30V 3.33A datasheet.pdf