Vishay Thin Film PHP00805H3971BST1
PHP00805H3971BST1 picture photo
Mfg. Part Number
PHP00805H3971BST1
Brief Description
RES SMD 3.97K OHM 0.1% 5/8W 0805
Datasheet Download
PHP00805H3971BST1.pdf
Availability of PHP00805H3971BST1
QUANTITY
PHP00805H3971BST1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PHP00805H3971BST1
Internal Part NumberEIS-PHP00805H3971BST1
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.97k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.63W, 5/8W
CompositionThin Film
FeaturesFlame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PHP00805H3971BST1
Related LinksPHP00805, PHP00805H3971BST1 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PHP00805H3971BST1 Details Description
Related parts for PHP00805H3971BST1
IC OPAMP DIFF 350MHZ 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 8.66KOHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
TRANS PREBIAS PNP 200MW SOT23-3 datasheet.pdf
TRIMMER 100K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 1.9A 200 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 100MA 125V datasheet.pdf
Connector Receptacle 22 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf