Vishay Thin Film PHP00805H4020BST1
PHP00805H4020BST1 picture photo
Mfg. Part Number
PHP00805H4020BST1
Brief Description
RES SMD 402 OHM 0.1% 5/8W 0805
Datasheet Download
PHP00805H4020BST1.pdf
Availability of PHP00805H4020BST1
QUANTITY
PHP00805H4020BST1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PHP00805H4020BST1
Internal Part NumberEIS-PHP00805H4020BST1
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)402
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.63W, 5/8W
CompositionThin Film
FeaturesFlame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PHP00805H4020BST1
Related LinksPHP00805, PHP00805H4020BST1 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PHP00805H4020BST1 Details Description
Related parts for PHP00805H4020BST1
SWITCH ROTARY 16POS HEX 30V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100 EYELET datasheet.pdf
THRM PREC IR W/LOGIG CLSE FOCUS datasheet.pdf
CAP TANT 220UF 20V 20% 3024 datasheet.pdf
CONN FMALE M12 8POS R/A 5M CABLE datasheet.pdf
CONN RCPT 13POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 6POS PIN datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M2.5 NYLON 55MM datasheet.pdf
SENSOR PRES 30PSI ABSO 12V SMT datasheet.pdf
COMP STORAGE PLSTC 10.5" X 6.19" datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf