Vishay Thin Film PHP00805H4021BBT1
PHP00805H4021BBT1 picture photo
Mfg. Part Number
PHP00805H4021BBT1
Brief Description
RES SMD 4.02K OHM 0.1% 5/8W 0805
Datasheet Download
PHP00805H4021BBT1.pdf
Availability of PHP00805H4021BBT1
QUANTITY
PHP00805H4021BBT1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PHP00805H4021BBT1
Internal Part NumberEIS-PHP00805H4021BBT1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.02k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.63W, 5/8W
CompositionThin Film
FeaturesFlame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PHP00805H4021BBT1
Related LinksPHP00805, PHP00805H4021BBT1 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PHP00805H4021BBT1 Details Description
Related parts for PHP00805H4021BBT1
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V datasheet.pdf
CONN SPLICE BUTT 300MCM CRIMP datasheet.pdf
IC REG CTRLR BST FLYBK 16-SOIC datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS W/PIN INLINE datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 26 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CAP CER 620PF 50V NP0 1206 datasheet.pdf
RES 43.2 OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 5POS SKT datasheet.pdf
SENSOR PRESS 100PSIA 4-20MA datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 32POS SKT datasheet.pdf