Vishay Thin Film PHP00805H4640BBT1
PHP00805H4640BBT1 picture photo
Mfg. Part Number
PHP00805H4640BBT1
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 464 OHM 0.1% 5/8W 0805
Datasheet Download
PHP00805H4640BBT1.pdf
Availability of PHP00805H4640BBT1
QUANTITY
PHP00805H4640BBT1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PHP00805H4640BBT1
Internal Part NumberEIS-PHP00805H4640BBT1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesPHP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)464
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.63W, 5/8W
CompositionThin Film
FeaturesFlame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PHP00805H4640BBT1
Related LinksPHP00805, PHP00805H4640BBT1 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PHP00805H4640BBT1 Details Description
Related parts for PHP00805H4640BBT1
TVS DIODE 459VWM 740VC SMB datasheet.pdf
IC SRAM 256KBIT 25NS 28SOP datasheet.pdf
DURABLE FLEX BELT 1/2X12" A CRS datasheet.pdf
CABLE 50COND 22AWG SHLD 1000' datasheet.pdf
CAP TANT 330UF 6.3V 10% 2917 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 10% 25V 2711 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
IC SDRAM 64M 200MHZ 86TSOP datasheet.pdf
Crystal 37.4000MHz 10ppm 12pF 100 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
CONN HEADER 60POS datasheet.pdf