Vishay Thin Film PHP00805H5170BBT1
PHP00805H5170BBT1 picture photo
Mfg. Part Number
PHP00805H5170BBT1
Brief Description
RES SMD 517 OHM 0.1% 5/8W 0805
Datasheet Download
PHP00805H5170BBT1.pdf
Availability of PHP00805H5170BBT1
QUANTITY
PHP00805H5170BBT1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PHP00805H5170BBT1
Internal Part NumberEIS-PHP00805H5170BBT1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)517
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.63W, 5/8W
CompositionThin Film
FeaturesFlame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PHP00805H5170BBT1
Related LinksPHP00805, PHP00805H5170BBT1 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PHP00805H5170BBT1 Details Description
Related parts for PHP00805H5170BBT1
TRANS PREBIAS NPN 200MW SOT23-3 datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.4A TO220-5 datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20TSSOP datasheet.pdf
IC OPAMP GP 3MHZ RRO 8VSSOP datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 1.5A 110 MOHM SMD datasheet.pdf
KK 100 HDR FRLK VERT 10POS TIN datasheet.pdf
RES SMD 200 OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN HEADER 0.100 8 POS datasheet.pdf
CONN ADAPTER 52P-52P F-M PNL MNT datasheet.pdf
RES SMD 1.15 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf