Vishay Thin Film PHP00805H5231BBT1
PHP00805H5231BBT1 picture photo
Mfg. Part Number
PHP00805H5231BBT1
Brief Description
RES SMD 5.23K OHM 0.1% 5/8W 0805
Datasheet Download
PHP00805H5231BBT1.pdf
Availability of PHP00805H5231BBT1
QUANTITY
PHP00805H5231BBT1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PHP00805H5231BBT1
Internal Part NumberEIS-PHP00805H5231BBT1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.23k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.63W, 5/8W
CompositionThin Film
FeaturesFlame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PHP00805H5231BBT1
Related LinksPHP00805, PHP00805H5231BBT1 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PHP00805H5231BBT1 Details Description
Related parts for PHP00805H5231BBT1
IC CODEC-FILTER PCM 3V 20-SSOP datasheet.pdf
FILTER COMM LINE 1A 100VAC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC TXRX HOTLINK II QUAD 256LBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
CBL ASSY PIGTAIL 5' NM NM datasheet.pdf
CAP TANT 5.6UF 10% 35V AXIAL datasheet.pdf
PAC-CMLX-SD15-V2 CBL ASSY datasheet.pdf
CONN D-SUB RCPT 37POS CRIMP datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X20MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CAP FILM 150NF 10% 310VAC AXIAL datasheet.pdf