Vishay Thin Film PHP00805H5420BBT1
PHP00805H5420BBT1 picture photo
Mfg. Part Number
PHP00805H5420BBT1
Brief Description
RES SMD 542 OHM 0.1% 5/8W 0805
Datasheet Download
PHP00805H5420BBT1.pdf
Availability of PHP00805H5420BBT1
QUANTITY
PHP00805H5420BBT1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PHP00805H5420BBT1
Internal Part NumberEIS-PHP00805H5420BBT1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)542
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.63W, 5/8W
CompositionThin Film
FeaturesFlame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PHP00805H5420BBT1
Related LinksPHP00805, PHP00805H5420BBT1 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PHP00805H5420BBT1 Details Description
Related parts for PHP00805H5420BBT1
IC MOSFET DVR DUAL HS 4A 8-MSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 1200PF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
IC GATE AND 4CH 2-INP 14-TSSOP datasheet.pdf
CONV DC/DC SM 1W 5VIN 12V DL 1KV datasheet.pdf
Connector Eurostyle Terminal Strip Strip 12 Circuit 0.315" (8.00mm) datasheet.pdf
CONN RCPT IPASS R/A 36POS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 150W datasheet.pdf
CONN UMC JACK STR 50 OHM SMD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 26POS SKT datasheet.pdf