Vishay Thin Film PHP00805H6651BBT1
PHP00805H6651BBT1 picture photo
Mfg. Part Number
PHP00805H6651BBT1
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 6.65K OHM 0.1% 5/8W 0805
Datasheet Download
PHP00805H6651BBT1.pdf
Availability of PHP00805H6651BBT1
QUANTITY
PHP00805H6651BBT1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PHP00805H6651BBT1
Internal Part NumberEIS-PHP00805H6651BBT1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesPHP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.65k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.63W, 5/8W
CompositionThin Film
FeaturesFlame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PHP00805H6651BBT1
Related LinksPHP00805, PHP00805H6651BBT1 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PHP00805H6651BBT1 Details Description
Related parts for PHP00805H6651BBT1
JUMPER-H1505TR/A3048Y/X 8" datasheet.pdf
FUSE BOARD MOUNT 4A 32VDC 0603 datasheet.pdf
RES SMD 499K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC INVERTER HEX 14-SOIC datasheet.pdf
DIODE MODULE 400V 60A ISOTOP datasheet.pdf
IC 2DRVR/2RCVR RS232 3V 20DIP datasheet.pdf
CONN HEADER LOPRO STR 44POS GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
OSC VCTCXO 16.368MHZ CLPSNWV SMD datasheet.pdf