Vishay Thin Film PHP00805H7231BST1
PHP00805H7231BST1 picture photo
Mfg. Part Number
PHP00805H7231BST1
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 7.23K OHM 0.1% 5/8W 0805
Datasheet Download
PHP00805H7231BST1.pdf
Availability of PHP00805H7231BST1
QUANTITY
PHP00805H7231BST1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PHP00805H7231BST1
Internal Part NumberEIS-PHP00805H7231BST1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesPHP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)7.23k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.63W, 5/8W
CompositionThin Film
FeaturesFlame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PHP00805H7231BST1
Related LinksPHP00805, PHP00805H7231BST1 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PHP00805H7231BST1 Details Description
Related parts for PHP00805H7231BST1
OPTOISO 5.3KV DARL W/BASE 6SMD datasheet.pdf
DIODE ZENER 14V 500MW SOD123 datasheet.pdf
RES SMD 1.4K OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC COMP DUAL 400MV REF 6-DFN datasheet.pdf
SENSOR IMAGE CMOS datasheet.pdf
IC DGTL POT 4CH 100K 20TSSOP datasheet.pdf
TVS DIODE 16VWM 26VC SMC datasheet.pdf
IC OTP 8MBIT 100NS 40TSOP datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X15MM R-TAB T766 datasheet.pdf
OSC MEMS 24.0000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CAP FILM 330NF 20% 400VDC AXIAL datasheet.pdf