Vishay Thin Film PHP00805H7590BBT1
PHP00805H7590BBT1 picture photo
Mfg. Part Number
PHP00805H7590BBT1
Brief Description
RES SMD 759 OHM 0.1% 5/8W 0805
Datasheet Download
PHP00805H7590BBT1.pdf
Availability of PHP00805H7590BBT1
QUANTITY
PHP00805H7590BBT1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PHP00805H7590BBT1
Internal Part NumberEIS-PHP00805H7590BBT1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)759
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.63W, 5/8W
CompositionThin Film
FeaturesFlame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PHP00805H7590BBT1
Related LinksPHP00805, PHP00805H7590BBT1 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PHP00805H7590BBT1 Details Description
Related parts for PHP00805H7590BBT1
RES SMD 84.5 OHM 1% 3/4W 1812 datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20TSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
CAP ARRAY 3300PF 50V X7R 0612 datasheet.pdf
CAP TANT 1.5UF 25V 10% 1206 datasheet.pdf
CONN HDR 58POS 2.54MM T/H R/A datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X15MM L-TAB datasheet.pdf
RES 246 OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf