Vishay Thin Film PHP00805H7961BST1
PHP00805H7961BST1 picture photo
Mfg. Part Number
PHP00805H7961BST1
Brief Description
RES SMD 7.96K OHM 0.1% 5/8W 0805
Datasheet Download
PHP00805H7961BST1.pdf
Availability of PHP00805H7961BST1
QUANTITY
PHP00805H7961BST1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PHP00805H7961BST1
Internal Part NumberEIS-PHP00805H7961BST1
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)7.96k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.63W, 5/8W
CompositionThin Film
FeaturesFlame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PHP00805H7961BST1
Related LinksPHP00805, PHP00805H7961BST1 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PHP00805H7961BST1 Details Description
Related parts for PHP00805H7961BST1
CONN HEADER 28POS .100 DUAL SMD datasheet.pdf
DIODE ZENER 3V 500MW DO35 datasheet.pdf
VARISTOR 0603 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1.2MHZ RRO 14SOIC datasheet.pdf
HEADER 35POS STR DUAL INSUL 1ROW datasheet.pdf
CONN HEADER 4 PWR 12SGL 2.36MM datasheet.pdf
B-058-01 datasheet.pdf
HEADER TURRET SOLDER TAIL 2.54MM datasheet.pdf
BERGSTIK HDR PIP datasheet.pdf
CONN BRD-BRD 120POS 0.8MM datasheet.pdf